Thursday, April 28, 2011

Denim Demon Manne Raw Masta Jacket

Pro sezónu jaro/léto 2011 vytvořili borci z Denim Demon opravdovou lahůdku pro milovníky kvalitního denimu.

I model Martin o bundě usilovně přemýšlel

Ano, je jasné, že džinové bundy (džísky) nejsou pro každého a o to víc si ceníme snahy Denim Demon vyrobit něco, co vypadá jinak než klasický Levi's Trucker Jacket type III. Džíska od Levi's je samozřejmě parádní, ale proč neudělat něco, co plní stejnou funkci, ale zároveň obsahuje i klasické prvky tvorby Denim Demon.

Znak Denim Demon nesmí chybět.

Knoflík ze sobího parohu, zip Talon, kožene táhlo - detaily jsou důležité

V tomto případě je to použití dvou denimových materiálů vyráběných jen pro Denim Demon, zapínání není na knoflíky, ale na zip od společnosti Talon (mimochodem vynálezce zipu jako takového a i v současné době výrobce produkující svou produkci v USA a nikoliv v Číně) a samozřejmě nechybí ani knoflíky ze sobích parohů, laponská trikolóra nebo vyšitý znak Denim Demon.


Systém kapes je komplikovaný, ale promyšlený.
Jedná se o bundu natolik zajímavou, že celká várka zmizela mezi prodejci ve světě a jeden ze zakladetelů Denim Demon, Oskar Sommarlund, ostrouhal a Manne Jacket na něj prostě nezůstal.

Úplně nová bunda vypadá trošku "ztuhle", ale to se podá, stejně jako nové džíny

Pokud tedy nechcete dopadnout jako Oskar, podívejte se na eshop Denimheads. Kusů je jen pár a nové zcela jistě nebudou...

Friday, April 22, 2011

Čím je význačný 22.duben?

22. duben je den, kdy slaví narozeniny borec Jack Nicholson nebo by slavil vrah V.I.Lenin, resp. německý filosof Immanuel Kant. To je fajn. Ti všichni tak či onak ovlivnili tok dějin. Na 22.dubna připadá i Den Země.

My takové ambice sice nemáme, ale spuštění e-shopu Denim Heads je i tak významným počinem. Jak již bylo dříve zmiňováno, džíny obléká denně polovina populace, takže  bychom měli mít v nabídce opravdu pro každého něco. Pro každého komu není lhostejné, z čeho je oblečení vyrobené a také kým. Ano, nejsou to levné věci, ale jejich kvalita, zpracování a také maloseriová výroba je dělá exkluzivními unikáty, které jinde budete těžko hledat. Slogan hovoří jasně: Only the Best!



Eshop je spuštěný nyní a proto Vás prosíme: komentujte chyby, pište své dotazy či komentáře na emailovou adresu info@denimheads.cz. Pochvaly posílejte tamtéž.

Rád bych i touto cestou poděkoval borcům z KissYourMoneyGoodBuy za excelentní práci.

Wednesday, April 6, 2011

Sanforizace, Soaking



Sanforizace je v podstatě úprava džín, která zajistí, že se po prvním vyprání džíny nesrazí tak, že jsou pak až o dvě čísla menší čili nepoužitelné. Nebylo tomu tak vždy. Proces Sanforizace je vynálezem  Sanforda Lockwooda Cluetta a Jared C.Foxe. Pánové tuto technologii vynalezli v roce 1928. Sanford Lockwood Cluett si nechal tento proces patentovat v roce 1930 pod jménem Sanfor®Poprvé byla sanforizace použita v Erwin Mills při výrobě JC Penney's Big Mac Overallu (ten se vyrabí dodnes, viz třeba zde). Až v roce 1938 použil sanforizovaný denim Lee a také Levi's, ti však zatím pouze pro dámskou řadu džín. Pro zájemce o technické detaily procesu uvadím odkaz sem.

V dnešní době je z čistě praktických důvodů sanforizován téměř všechen denim, vyjímkou jsou některé materiály z Japonska a možná i denim z nějakých malých obskurních tkalcovských dílen. Sanforizace žádným způsobem neovlivní kvalitu nebo barvu denimu. Jen a pouze zamezí zmenšení džín při prvním stykem s vodou (vyprání nebo soaking - viz dále).

Nyní uvedu konkrétní příklad z praxe. Moje džíny Momotaro Vintage Raw sanforizované nejsou, tudíž vyžadovaly jistou přípravu před prvním vypráním. Mohlo by se totiž stát, že se po vyprání džíny NEVRATNĚ srazí na délku o 10 a v pase až o 5 cm, což by bylo pro většinu majitelů asi poměrně smrtící. Později se potvrdilo, že tyto údaje jsou trochu adsazené, ale ne o moc (viz tabulka níže). Podobně velká čísla uvádí i třeba Evisu pro svůj prémiový No.1 Special model.

Tomuto jednorázovému zmenšení se dá předejít procesem zvaným Soaking (česky asi nasáknutí). Soaking zajistí, že se džíny srazí, ale ne o moc. Záleží na teplotě vody, ve které džíny vykoupeme. Studená voda má na zmenšení menší vliv, s přibývající teplotou je zmenšení větší. Dalo by se to přirovnat k tomu, že když vyperete např. vlněný svetr na teplotu, která je vyšší než doporučená, svetr se srazí a už se nikdy nevytáhne.

Ano, Momotaro Vintage vskutku soaking potřebují, jinak je jejich tvar poněkud neotesaný


Žádná věda to není, džíny otočíte naruby a pokud možno vyhladíte např. na dně vany, popř. zatížíte, aby zůstaly celé ponořené daný čas. Poté je vyndáte, otočíte zpět do normální podoby a necháte zvolna uschnout. Někteří popisují proces soakingu pouze tak, že džíny strčí do kýble s vodou, ale to si nejsem jist, co z kýble pak vytáhnou. Vedlejším efektem soakingu je také to, že se džíny částečně zbaví škrobu, který se používá pro zpevnění při procesu tkaní denimu.

Vana je jistota, pro džíny i pro unavené tělo


Já jsem provedl první soaking asi po 2 měsících nošení. Někteří tvrdí, že se nesanforizované džíny mají namáčet ještě před prvním nošením. Já osobně si to úplně nemyslím.

Změřil jsem několik základních hodnot před i po soakingu, rozdíly jsou vidět v tabulce. Hodnoty po soakingu se maličko zvýší postupným nošením v dalších dnech. Principem soakingu je, že se pak nošením zvětší pouze ty části, které jsou namáhány, jako např. v pase nebo přes stehna. Na délku jsou namáhány jen minimálně tudíž se i minimálně změní délka nohavic.


Rozdíly před a po prvním vypráním tedy nebyly nijak razantní a tudíž mohu spokojeně pokračovat v nošení svých Momotaro bez fyzických obtíží, které by bezesporu nošení džín malých přineslo. A to je důležité!

Bylo by zde dobré zmínit i tvorbu fajnšmekrů z Indigofera Prima Jeans, kteří sanforizovaný a nesanforizovaný denim kombinují s velmi zajímavými výsledky.

Detail kapsy na košili Fargo GreyBlue Twill Washed


Zadní kapsa Indigofera Ray GreyBlue, seprání Computer Blue
Zboží zde zmíněné bude již VELMI brzy k mání v eshopu Denim Heads.

Náhled e-shopu