Barvy na fotografii odpovídají realitě |
Thursday, February 24, 2011
Dry, Raw, Rigid, Unwashed II
V úvodním článku o raw (dry) džínách jsem popsal jaký je princip. Nyní Vám chci předložit fotografii, která ukazuje jakým způsobem se liší Momotaro Vintage Raw, které jsou úplně nové a Momotaro Vintage Raw, nošené necelých 5 měsíců. A ano, jedná se o ty, o kterých se psalo např. tady nebo tady.
Po 5 měsících se změnilo všechno. Barva z tmavě šedě modré s jakýmsi fialovým nádechem na mnohem klasičtější modrou. Sice máme každý jinou postavu, ale to jak džíny najednou padnou, je z fotky poznat dobře. Je také vidět, že se Momotara zkrátily i na délku. To je díky dvakrát provedenému Soakingu. A také nemůžu opomenout opotřebení, které se za 5 měsíců vytvořilo na exponovaných místech (kolena, horní část pod pasem, poklopec...
Monday, February 21, 2011
Momotaro Jeans by Japan Blue - kolekce podzim/zima 2011
Logo, japonský patriotismus v praxi |
Jedná se bezesporu o abiciózní projekt, který by měl dostat na trh japonský denim za přijatelnější cenu, než na kterou jsou nastaveny ceny Momotaro jeans.
Zmatek v názvech je trošku zavádějící. Zkusím vše přivést na pravou míru. Stránky jsou přeložené do angličtiny jen zčásti. Zbytek je v japonštině.
Japan Blue je velká skupina, která zastřešuje všechny níže zmíněné subjekty.
Momotaro je vrcholem v nabídce skupiny Japan Blue a je špičkou ve světovém měřítku. O Momotaro jsme již psali např. zde.
Japan Blue Jeans - o tom bych rád pohovořil v tomto článku, tedy viz níže. Jedná se však o džíny, které by za přijatelnější cenu měly přinášet stále vysokou, japonskou kvalitu. Materiál i výroba jsou japonské.
Pod skupinu Japan Blue spadají i další společnosti jako např. Collect, což je výrobce materiálu (denimu), jak pro vlastní skupinu Japan Blue, tak pro světové výrobce džín.
Kolekce podzim/zima 2011 je pro Japan Blue Jeans premiérou. Takže na co se můžeme těšit?
Střihy jsou poměrně konvenční, v podstatě jen dva: Tight Straight a Skinny. Jak názvy napovídají, jedná se o střihy úzké, moderní a tím se odlišují od džín Momotaro, které se přece jen vyznačují tradičnímy tvary. Co je na Japan Blue tedy tak zajímavé? Je to denim, materiál, ze kterého je kolekce vyrobena.
První dva modely jsou JB0101 a JB0701. Liší se od sebe střihem: JB0101 je Skinny střih s nízkým pasem a zužujícími se nohavicemi, JB0701 je o trošu širší, s vyšším pasem a rovným střihem.
JB0101 a JB0701: rozdíl výšky pasu je poměrně markantní |
JB0701 - vyšší sed, rovný střih |
JB0101 - nízký sed, zužující se nohavice |
Selvadge pro Japan Blue Jeans |
Sotva viditelný selvadge detail na kapsičce |
Na následujících fotografiích jsou detaily, které jsou společné pro všechny modely Japan Blue.
Originální "Hanko" design na vnitřní straně kapsy |
Bílá kůže a parádní logo |
Modrá barva stehů je poznávacím znakem Japan Blue |
Knoflíky Japan Blue, na zipy se nehraje |
Japonské reklamní slogany jsou prostě nekompromisní |
Dalším kouskem v kolekci je typ JB0102, což Skinny střih (tentýž jako JB0101 - viz výše). Materiálem je 13,5 uncový denim, bavlna původem ze Zimbabwe. Originální je tím, že není tkaný s bílými vlákny jako obvykle denim bývá, ale je vyroben kombinací tradičních modrých a ČERNÝCH vláken. Výsledkem je velmi tmavý denim (barva označovaná jako Deep Blue Denim), u kterého sem velmi zvědav, jakým způsobem bude vypadat po pár měsících nošení.
Myslím, že v dnešní době barva nevídaná |
Ten kontrast prostě vypadá dobře |
Na kapsách samozřejmě žádné ornamenty nejsou. A nebudou. |
Džíny jsou zevitř černé. V kontrastu s modrou, oranžovou a tmavě modrou. |
Poslední novinkou této kolekce je JB0703. Jedná se o střih Tight Straight (jako JB0701), 14 uncí, bavlna původem ze Zimbabwe. Denim je obarven unikátním indigem, stejným jako "za starých časů". Jedná se o tradiční Japan Blue barvu. Denim má jakýsi zelenavý nádech a taktéž vypadá velmi neobvykle. Na omak je znát i nezaměnitelná kvalita bavlny ze Zimbabwe s velmi dlouhými vlákny.
I na fotce působí ta barva jako z 50. nebo 60.let |
Do zelena tónovaný denim s oranžovými nitěmi vypadá klasicky |
Zleva: Vintage selvadge denim (JB0701, JB0101), Deep Blue denim (JB0102) a Japan Blue denim (JB0703). |
Pro doplnění ještě popíšu dva modely Momotaro, které se budou pohybovat na stejné cenové úrovni jako výše zmíněné modely. Jedná se o 0700SP (Tight Straight) a 0100SP (Skinny Straight). Střihy jsou stejné jako u Japan Blue džín, co je tedy jiné? Materiál je 14,8 uncí Vintage selvadge denim, také stejný jako u JB0701 a JB0101, ale džíny mají navíc typické znaky Momotaro série Going to Battle. Více napoví fotografie.
Knoflíky Momotaro Rampuya |
Selvadge je stejný jako u Japan Blue JB0701 a JB0101 |
Selvadge detail na kapsičce a nýtky Momotaro |
Růžový steh narozdíl od modrého použitého u Japan Blue |
Nikoliv bílá, ale přírodní barva kůže |
Visačka jako u ostatních modelů Momotaro Going to Battle. |
Válečné pruhy, znamení Going to Battle |
Veškeré tyto modely si můžete zakoupit pravděpodobně od září buď v eshopu nebo kamenném krámu, který pro Vás bude otevřen počátkem dubna. Maloobchodní cena byla stanovena na cca 4000,- Kč, což není málo, ale za džíny vyrobené v Japonsku a z japonského denimu je to cena přijatelná.
Saturday, February 19, 2011
Ijin Material
Ijin Material je bezesporu jednou z nejoriginálnějších značek na trhu. Zakladatelem je nezávislý jean-maker Philip Goss, původem z Londýna. Phil se v roce přestěhoval do Japonska, aby tam pracoval na pozici kreativního ředitele kultovní značky Evisu. Byl tak zodpovědný za design Evisu věcí pro Evropu, ale zároveň také tradiční japonské řady, obsahující pouze repliky džín z časů minulých. V té době byla značka Evisu číslo jedna na japonském trhu s prémiovým denimem. nyní Phil žije a pracuje ve střední Itálii, kde se také džíny a ostatní produkty vyrábí.
Slovo Ijin znamená v archaické japonštině něco jako outsider, černá ovce, vetřelec, ale také může znamenat "hrdina".
Typické logo Ijin Material zobrazuje panáčka "half-man", polomuže. Symbolizuje symetrické techniky překládání, neodmyslitelně spjaté s Ijin Material. Je součástí loga a objevuje se na džínách na více místech, leckdy překvapivých, ale i to je pro Ijin typické.
Half-man na levé kapse |
Společnost Ijin Materials vznikla v roce 2003. Již prvním počinem, Foldedge Backstrap, ukázal Phil světu, že se nových věcí rozhodně nebojí. Nejedná se však o nějaký samoúčelný módní výstřelek, ale naopak je to nápad, díky kterému džíny padnou velmi snadno. Více se můžete dočíst zde.
Interiér džín, dobrá práce |
Filozofii značky Ijin vystihuje přesně přísloví, pocházející od samotného Konfucia: On-ko Chi -shin. "Díky znalosti starého poznej nové" nebo také "respektuj staré, vytvářej nové".
Tato filozofie přinesená do světa denimu znamená to, že v Ijin Materials pracují sice pracují na základě ověřených věcí z minulosti, jako třeba selvedge denim, měděné nýty nebo zakončení nohavic chain-stitchem na strojích Union. Zároveň ale posouvají tvorbu džín na jinou úroveň zaváděním různých originálních inovací, jako je např. 6 kapsa, již zmíněný Foldedge Backstrap, unikátní materiály na kapsy atd atd.
Ha, šestá kapsa |
Detail se selvedge na malé kapsičce |
Veškeré informace si o této velmi zajímavé značčce můžete přečíst třeba na Philově blogu nebo Facebooku.
Vybrané džíny z kolekce Ijin Material budete moci zakoupit již brzy v nově otevíraném obchodu v centru Prahy. Ještě dříve budou k dispozici v eshopu Denimheads.
Tuesday, February 15, 2011
Momotaro Vintage Raw 0201 Slim Tapered, 18.týden
Tak po dalších 6 týdnech, tentokrát kařdodenního celodeního nošení přináším další update. Všechny fotografie jsou foceny ještě pře soakingem, ovšem ten na vzhledu asi příliš nezmění, na velikosti přepokládám, že ano (viz zde). Za dalších 6 týdnů již budu muset poprvé asi vyprat, na přání mé paní. Vzhledem k několika opakovaným procesům Soakingu již pak neočekávám nijak radikální změnu velikosti.
Nyní již džíny nevypadají nově ani omylem |
Ze zadní strany kolen jsem očekával větší známky opotřebení, měl bych více asi chodit pěšky |
V kapse nalevo nenosím nic, v kapse napravo klíče, nůž atd. Rozdíl je vidět. |
Ano, ten nůž tam dělá trošku nejednodnaznečné opotřebení, příště mu najdu pevné místo. |
Různě nabitá peněženka - nejednoznačný obrys. A je vidět sezení za volantem. Prostě zimní džíny. |
Celkově jsem však s Momotaro Vintage velmi spokojen, resp. čím dál spokojenější |
Monday, February 7, 2011
Making Blue Jeans
Tohle video ukazuje jakým způsobem se průmyslově vyrábí celkem běžné džíny postupně v různých fabričkách po Mexiku. I přes nasazení strojů je v celém procesu potřeba často manuální práce. Pracovní prostředí není rozhodně žádný Ritz.
Ovšem čísla, které tam zmiňují jsou poměrně zajímavá:
V dokumentu je dobře vidět, jak složité je vlastně vyrobit i úplně obyčejné džíny, a to i přesto, že máte k dispozici speciální jednoúčelové stroje s parádními názvy typu Cotton King atd. Přesvěčte se sami:
Ovšem čísla, které tam zmiňují jsou poměrně zajímavá:
- 450 miliónů džín se prodá ročně jen ve Spojených Státech
- 40 miliard dolarů je roční obrat obchodu s denimem
- pouze 20 gramů nezpracované bavlněnépříze stačí na výrobu 1 kilometru vlákna
- v této továrně jsou každé džíny sešity z 15 kusů látky
- při střihání jednotlivých kusů je odpad jen 7% (ta práce trošku připomíná klasickou počítačovou hru Sokoban)
- vyrobit jedny džíny trvá 15 minut (z jednotlivých kusů látky až ke kompletním džínám)
- 16 minut trvá Mexičanům udělat z raw jeans seprané
V dokumentu je dobře vidět, jak složité je vlastně vyrobit i úplně obyčejné džíny, a to i přesto, že máte k dispozici speciální jednoúčelové stroje s parádními názvy typu Cotton King atd. Přesvěčte se sami:
Sunday, February 6, 2011
Dry, Raw, Rigid, Unwashed
Dry - suchý
Raw - syrový, surový, nezpracovaný
Rigid - přísný, tuhý, neohebný
Unwashed - nepraný
Toliko slovníkový suchý překlad, ve světě denimu mají však všechny tyto slova tentýž význam. Jedná se o denim, který nebyl po ušití již dále upravován praním (s vyjímkou pre-wash nebo one-wash úpravy, viz níže), či jinými technikami simulujícími opotřebení materiálu.
Momotaro Vintage Raw - nový stav |
Momotaro Vintage Raw - po 5.měsících |
Veškeré opotřebení je pak plně v režii čerstvého majitele takových džín. Nákup a využívání takovýchto džín přináší několik výhod. Mimo další např. tyto:
- džíny se postupně tvarově zformují podle těla svého vlastníka. Džíny se pak pro svého majitele stanou tím, čemuž se říká v angličtině příznačně Second Skin.
- džíny se opotřebí dle životního stylu svého majitele. Toto opotřebení je jedinečné a někteří jej dokonce považují za umění (na tomto „umění“ je asi nejzábavnější ten fakt, že se vytváří jaksi samo). Existují velké komunity lidí, které se touto tvorbou zabývají.
- Raw denim je levnější, protože se ušetří náklady za jeho umělé opotřebení. Samozřejmě se toto tvrzení se netýká džín za pár korun ze supermarketu, mluvíme zde o kvalitním denimu. O zajímavém praní kvalitního denimu jsme již psali zde.
- Některé technologie sepírání džín jsou nepříliš prospěšné pro životní prostředí, např. díky nezanedbatelné spotřebě vody. Velmi vážný dopad má proces zvaný sandblasting pro lidi, kteří tuto práci v otřesných podmínkách dělají. Více např. tady.
Ne, tyto džíny neopracovával stroj ani levná lidská pracovní síla |
Výsledkem jsou pak unikátní džíny, které přesně odpovídají životnímu stylu jejich majitele. Samozřejmě, že člověk sedící 8 hodin denně v práci a pak ještě doma u internetu nebude mít toto opotřebení nijak valné v porovnání s majitelem džín, který denně dojíždí do práce na kole. Je několik triků, kterými lze džíny dále personifikovat. Tradiční je peněženka nebo telefon v zadní kapse. U Švédů je k vidění např. ošoupaný obrys typické krabičky od žvýkacího tabáku (Snuss). S pobavením vzpomínám na kamaráda, který po nákupu džín v second handu počátkem 90.let měl v zadní kapse obtisklý hřeben. To už asi dnes neuvidíte.
iPhone je velmi rozšířen i mezi majiteli Denim Demon Jeans |
Tvar krabičky na Snuss je nasnadě |
Pro nováčky v oblasti Raw denimu bych zmínil pár rad:
- Indigo je barvivo, které po nákupu stále ještě pouští modrou barvu. Nedoporučuje se zpočátku tedy bílé spodní prádlo ani posedávat na bílých pohovkách. Pokud se nedokážete obejít bez bílých bot a nechcete na nich mít modré čmouhy od nových džín, vše vyřeší proužek lepenky na vnitřní straně kalhot.
Nejenom bílé boty mohou být poznamenány novými džíny |
- Jak název napovídá, džíny nebyly prané. Jednou z vlastností denimu je, že se ve vodě jaksi zcvrkává. Tomu výrobci předchází technologií sanforizace, kterou prochází naprostá většina dnes vyráběného denimu. Tento proces probíhá ještě před rozstříháním materiálu na jednotlivé kusy kalhot. Vyjímkou jsou pouze tzv. unsanforised jeans, např. Momotaro Vintage Raw nebo raritní džíny barvené přírodním indigem. Další fintou, kterou výrobci používají je tzv. pre-wash nebo one-wash, což není nic jiného, než vyprání džín těsně po výrobě. I tím se zabrání případnému zoufalství majitele džín, který je poprvé vypere a zjistí, že se mu kalhoty srazily až o dvě velikosti. Toto všechno je potřeba konzultovat se svým prodejcem džín. Všechny džíny se zmenší po vyprání, ale během postupného nošení se opět vrátí na svou původní velikost. Toto srážení mizí někdy po 3.vyprání (u Vintage denimu je potřeba vyprat džíny třeba i desetkrát). Více se praní denimu budeme věnovat ve speciálním článku.
- Pro laika je nejvíc rozporuplné doporučení nové rigid jeans neprat co nejdéle. Není se čeho bát, rozhodně nehrozí žádné kožní choroby a případný zápach vyřešíte větráním na čerstvém vzduchu, popř. umístěním džín na mrazák. Pro optimální vzhled a pocit se doporučuje džíny nosit co nejčastěji (každý den nejlépe) a vyprat je až po půl roce (minimálně) nošení.
Pokud vše shrnu, doporučil bych koupi rigid denimu všem lidem, kterým není lhostejné, co na sobě nosí. Po několika měsících skutečně získáte pocit jedinečně padnoucích džín, které navíc nesou známky vašich aktivit za poslední dobu. Pocit by se dal přirovnat asi k tomu, když si vaše nohy hoví ve "vlastnoručně" vyšláplých botách a to se prostě v obchoďáku koupit nedá.
Není asi uplně praktické nosit Ray-Bany v zadní kapse, ale vypadá to parádně |
Subscribe to:
Posts (Atom)